COMENIUS 2013-2015

Comenius

COMENIUS w słowackich Koszycach - maj 2015

Wizytą w KOSZYCACH na Słowacji w dniach od 23 do 29 maja 2015 zakończyła się część robocza projektu "Let's think about bread - let's not just eat it"programu COMENIUS.

W ten sposób dobiegła końca dwuletnia współpraca szkół z tak odmiennych krajów europejskich jak Hiszpania, Turcja, Włochy, Słowacja i Polska.

Zdjęcia w naszej GALERII

Projekt, który zachęcał młodych ludzi do zastanowienia się nad rolą chleba w życiu, kulturze i tradycji różnych narodów rozpoczął się we wrześniu 2013 roku od wizyty nauczycieli - szkolnych koordynatorów w szkole Gymnázium Poštová 9 w Koszycach. Następnie miały miejsca spotkania młodzieży w CAMARENA (Hiszpania), DENIZLI (Turcja), WIELUNIU (Polska Wink ) oraz PALERMO (Włochy).

Za każdym razem najważniejszą częścią wydarzenia było poznawanie miejsc i tradycji związanych z chlebem. Ten codzienny element diety we wszystkich krajach europejskich, ma zarazem szczególne znaczenie także w kulturze. "Chleb nasz powszedni", o którego dostępność prosimy w codziennej modlitwie, jest  synonimem czegoś, czego zabraknąćnie może i co zarazem godne jest niezwykłego szacunku:

"Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba odnoszą z ziemi przez uszanowanie
Dla darów Nieba...
Tęskno mi, Panie..."

Kiedyś było oczywiste, że chleb jest pieczony w domu. Dziś dla wielu ludzi, nie tylko zresztą młodych, wszystko, co poprzedza pojawienie się na stole ciepłej, pachnącej kromki, jest sprawą dosyć tajemniczą.

Podczas spotkania na Słowacji blisko 30 uczniów ze szkół uczestniczących w projekcje zapoznawało się bliżej z kulturę tego kraju. Młodzi ludzie zwiedzili skansen oraz Muzeum Chleba i codziennie mieli okazję degustować różne rodzaje tradycyjnego (i nietradycyjnego!) pieczywa. Motyw chleba towarzyszył im każdego dnia - oprócz posiłków i atrakcji z nim związanych poznali także wiele historii, ukazujących wartość chleba w dawnych czasach. Mieli także możliwość przyjrzenia się dawnym metodom powstawania chleba - od ziarna do bochenka w odnowionym młynie w Wielkiej Teriakovce. Uczestniczyli także w przygotowanym przez gospodarzy Festiwalu Chleba.Poza tym goście mieli również możliwość podziwiania piękna słowackiej ziemi. Oprócz Tatr Wysokich największe wrażenie wywarły na nich wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO: Ochtińska Jaskinia Aragonitowa, Jasowska Jaskinia i Zamek Spiski.

Uczestnictwo w projektach międzynarodowych otwiera młodzież na inne kultury, uczy tolerancji i otwartości. Dla sporej części z nich było to pierwsze doświadczenie zupełnie innej kultury. Mieszkając w rodzinach, codziennie mogli przekonywać się o zwyczajach i sposobie życia swoich koleżanek/kolegów, ucząc się szacunku dla odmienności, zachwycając się tym, co wspólne, pozbywając się szkodliwych uprzedzeń. Poza tym - raz nawiązane znajomości trwają latami, a zdobyte doświadczenie wzbogacają i pomagają w podejmowaniu ważnych decyzji u progu dorosłości.

W spotkaniu w Koszycach uczestniczyły uczennice KLO: Marta Bednarek, Nikola Kokocińska, Marta Krawczyk, Marta Kupis oraz nauczycielki j.angielskiego:p.Karina Siwik i p.Anna Wolna,

W naszym liceum wymiany międzynarodowe to wieloletnia tradycja. Także w tej chwili trwają prace nad przygotowaniem aplikacji do programu Erasmus+

COMENIUS na Sycylii - kwiecień 2015

"Bread - let's not just eat it, let's think about it"

Projekt COMENIUS

W dniach 10-17 kwietnia 2015 grupa uczniów naszej szkoły wraz z dyrektorem Bogusławem Kurzyńskim i nauczycielkami języka angielskiego - pp. Anną Wolną i Kariną Siwik, realizowała zadania projektu Comenius  podczas wizyty partnerskiej w Palermo na Sycylii. Było to już czwarte spotkanie partnerskich szkół z Polski,  Hiszpanii,  Słowacji, Turcji i Włoch.

Uczestnictwo w tym projekcie ma w założeniu motywować uczniów  do nauki języków obcych, rozwijać świadomość wartości chleba m.in. przez osobiste zaangażowanie się w proces jego pieczenia w różnych krajach, zachęcać do poszukiwania motywu chleba w sztuce i literaturze, uczyć otwartości i poszanowania dla odmienności. Element goszczenia uczniów przez rodziny odgrywa ważną rolę w poznaniu tradycji, pokonaniu uprzedzeń, rozwija wiedzę o różnorodności kultur oraz zrozumieniu jej wartości i znaczenia w życiu Europy.

I JESZCZE PARĘ ZDJĘĆ :)

Mówią uczestnicy projektu:

"Nasza grupa została przyjęta nad wyraz gościnnie przez włoskich gospodarzy i lokalne władze. W tym pełnym kontrastów mieście trudno było oderwać wzrok od pięknych widoków i niesamowitych zabytków, a jeszcze trudniej nadziwić się .... nie do końca schludnym ulicom i zaniedbanym budynkom.

 

Zachwyciło nas miasteczko Cefalu, gdzie rozmarzeni smakowaliśmy lody na plaży nad lazurowym morzem. W dolinie świątyń w Agrigento wyjątkowo mocno prażyło słońce. Do Erice, miasta w chmurach, dotarliśmy bardzo krętą i wąską drogą. Niezwykły widok wiatraków i białych kopców soli podziwialiśmy w drodze do Trapani. Znajdują się tam najstarsze na Sycylii soliny - zbiorniki do wysuszania i krystalizacji soli z wody morskiej.

Próbowaliśmy tradycyjnych potraw i przysmaków sycylijskich (cannoli, pizze, lasagne, owoce morza). Przyglądaliśmy sie wypiekowi różnych rodzajów chleba, które podano z oliwą, oregano lub chilli. To właśnie chleb, będący przewodnią myślą naszego projektu, połączył nas wszystkich. Jest on ważnym elementem diety śródziemnomorskiej, której mogliśmy przyjrzeć się bliżej w czasie spotkania z dietetykiem.

Wróciliśmy szczęśliwi z tysiącami zdjęć i niezapomnianych wspomnień. Otrzymaliśmy lekcję angielskiego, przez kilka dni wiedliśmy życie we włoskich rodzinach i zawiązaliśmy nowe przyjaźnie."

COMENIUS w KLO - październik 2014

środa, 08 Październik 2014 19:56

Od 4 października 2014 uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego SPSK w Wieluniu podejmują w Polsce młodzież z Hiszpanii, Słowacji, Turcji i Włoch w ramach projektu:

 

Jest to jeden z Projektów partnerskich UE, polegający na współpracy dwóch lub więcej szkół z różnych krajów, która skutkuje przede wszystkim wymianą doświadczeń i uczeniem się od siebie nawzajem.  Akcja ma na celu wzmacnianie europejskiego wymiaru edukacji.

 

Ze strony KLO za Projekt odpowiedzialne są nauczycielki języka angielskiego - panie Karina Siwik i Anna Wolna, które poświęciły mnóstwo czasu na dopracowanie wszystkich aspektów wizyty zagranicznych gości w naszym kraju.

Rozpoczęła się ona od trzydniowego pobytu w Krakowie i jego okolicach. Oto cała grupa na dziedzińcu Collegium Novum (na pierwszym planie trzej muszkieterowie z KLO plus... d'Artagnan?) oraz opiekunowie (gdzieś w Krakowie Wink ).

A takie zdjęcia - tylko w Muzeum Chleba w Radzionkowie :)

Nie mogło oczywiście zabraknąć wizyty w kopalni soli w Wieliczce. Zarówno pobyt w "mieście Kraka", jak i zwiedzanie unikatowej kopalni, stanowiły wielką atrakcję dla młodych uczestników Projektu.

7 października nasi goście wraz z opiekunami przybyli do szkoły, gdzie zostali uroczyście powitani przez dyrektora szkoły - p.dyr. Bogusława Kurzyńskiego - oczywiście chlebem i solą!

Następnie wszyscy uczestnicy projektu gościli w Ratuszu Urzędu Miejskiego, gdzie p.Janusz Pamuła,  zastępca Burmistrza Wielunia przybliżył im  historię naszego miasta oraz przekazał upominki okolicznościowe.

Wizyta potrwa do piątku, 10 października.2014  W kwietniu przyszłego roku przewidziane jest spotkanie uczestników Projektu w Palermo na Sycylii, a w czerwcu 2015 uczniowie KLO spotkają się ze swoimi "kolegami z Comeniusa" w  Koszycach na Słowacji. Tam też odbędzie się podsumowanie dwu lat pracy i omówione zostaną rezultaty Projektu.

COMENIUS - nowe wieści - maj 2014

środa, 14 Maj 2014 20:19

Trwają przygotowania do wrześniowej wizyty międzynarodowej grupy uczestników projektu"Let's think about bread - let's not just eat it", realizowanego w ramach programu Comenius w naszej szkole.

 

Nasi uczniowie systematycznie realizują kolejne zadania, związane z projektem.

A tymczasem zapraszamy do obejrzenia zdjęć z poprzednich etapów tego przedsięwzięcia w naszej GALERII.

TURCJA

HISZPANIA

 

Przypominamy, że widać nas także na:

BLOGSPOT

WEBNODE

i oczywiście ... facebook

  • 1
  • 2

Zadzwoń

43 843-55-76