Minął dzień 11 listopada - dla Polaków szczególny i radosny - pobłogosławiony piękną jak rzadko o tej porze roku pogodą.
W naszym mieście na szczęście minął on w spokoju. O godz. 10.30 w kolegiacie wieluńskiej została odprawiona tradycyjnie już Msza św. w intencji Ojczyzny, w której uczestniczyli mieszkańcy Wielunia, przedstawiciele władz samorządowych oraz wielu organizacji i instytucji wraz z pocztami sztandarowymi, wśród których nie zabrakło także pocztu naszej szkoły. Złożono kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II oraz tablicą pamiątkową Józefa Piłsudskiego.
Wieczorem natomiast wyjątkowo liczna grupa wielunian (ok. 250 osób) zebrała się przy pomniku rotmistrza Pileckiego, aby jak co roku od 5 już lat wziąć udział w zainicjowanej w naszej szkole akcji Ognisko Patriotyzmu. Od 3 lat akcja ta objęta jest patronatem przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich i zatacza coraz szersze kręgi nie tylko na terenie naszego kraju - w tym roku dotarliśmy z akcja także do Polonii na Ukrainie.
Ognisko rozpoczęło wystąpienie p. dyr. Bogusława Kurzyńskiego, które przytaczamy poniżej w całości:
"Spotykamy się przy płonącym ognisku tą wieczorną porą u schyłku dnia, w którym świętujemy po raz już 94 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Za nami liczne uroczystości państwowe i lokalne, wiele przemówień, marsz i płomiennych kazań. Wszystko to dla Niej, w imię patriotyzmu.
I dziwi tylko, że mimo wzniosłych celów, szczytnych ideałów i pracy tylu pokoleń nad jednością Ojczyzny czujemy się tak podzieleni. Nie miejsce to ani czas, by rozważać kto ma rację. I czy Ci, czy Tamci zasługują na miano prawdziwych patriotów.
Spytajmy raczej, czy o taką Polskę walczyli Ci , którzy dla niej polegli. Czy byliby z niej dumni, czy spełniłaby ich oczekiwania? Walka o jej niepodległość i wolność to tysiące ofiar powstania kościuszkowskiego, listopadowego i styczniowego, wojny z Rosją Sowiecką , powstań śląskich i wielkopolskiego, wreszcie ogrom ofiar II wojny światowej.
A przecież to nie koniec - później popłynęła jeszcze krew tych, którzy walczyli z komunistyczną dyktaturą po 1944 roku – zarówno Żołnierzy Wyklętych jak i cywilów - ofiar kolejnych zrywów wolnościowych w 1956, 1968, 1970, 1976 oraz w stanie wojennym.
Każdy z nich ma prawo oczekiwać od nas postawy ofiarności dla Polski. Czy nie marnotrawimy tego okrytego bólem i cierpieniem dziedzictwa narodowego? Niech refleksja nad tym dotknie dziś serca każdego z nas.
Chciałbym przytoczyć tu wielokrotnie cytowane słowa naszego rodaka Jana Pawła II :
„Jestem synem narodu, który przetrwał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, który wielokrotnie był przez sąsiadów skazywany na śmierć - a on pozostał przy życiu i pozostał sobą. Zachował własną tożsamość i zachował pośród rozbiorów i okupacji własną suwerenność jako naród - nie w oparciu o jakiekolwiek inne środki fizycznej potęgi, ale tylko w oparciu o własną kulturę, która okazała się w tym wypadku potęgą większą od tamtych potęg.”
W trosce o przekazywanie tego pięknego dziedzictwa młodemu pokoleniu, spotykamy się dziś aby się śpiewać pieśni patriotyczne. Nie pytajmy, kto skąd i dlaczego tu przyszedł – cieszmy się rzadką chwilą odczuwalnej wspólnoty!
Witam serdecznie wszystkich zebranych i ze świadomością, że w wielu miejscach Polski oraz - po raz pierwszy - za granicą wśród Polaków na Ukrainie płoną teraz Ogniska Patriotyzmu, zapraszam do wspólnego śpiewu. Niech pieśń nas pokrzepi i zjednoczy!"
Tradycyjnie już spotkanie rozpoczęło się od odśpiewania piosenki "Płonie ognisko i szumią knieje..." Zgromadzeni, wśród których odnotowaliśmy m.in. p.Burmistrza Janusza Antczaka, Wicestarostę Wieluńskiego - p.Marka Kielera, p.dyrektora Muzeum Ziemi Wieluńskiej - Jana Książka, p.dyr. Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej - Iwonę Podeszwę , p.dyr. I LO im.Tadeusza Kościuszki - Zbigniewa Wiśniewskiego, radnych miejskich i wiele innych znanych w naszym mieście osób oraz wyjątkowo wielu ludzi bardzo młodych i dzieci, odśpiewali kilkanaście znanych i mniej znanych pieśni i piosenek patriotycznych, wspomagając się przy tym śpiewnikami przygotowanymi w naszej szkole. Nie zabrakło też Wieluńskiego Zespołu Rekonstrukcyjnego (dziękujemy!) oraz chóru z parafii św. Józefa w Wieluniu pod kierownictwem p.Jakuba Jurdzińskiego (bardzo dziękujemy!), który przewodniczył wspólnemu odśpiewaniu "Roty".
Śpiewaniu piosenek przewodniczył zespół muzyczny z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego wraz z księdzem Pawłem Otrębą, który także akompaniował piosenkom na gitarze. "Pierwszym głosem" naszego zespołu pozostaje niezmiennie Paulina Zimoch, na flecie gra Asia Żelezna, na gitarze - Ewa Pieprzyk. Za nagłośnienie odpowiadał w tym roku Adrian Kowalczyk z naszego Publicznego Gimnazjum SPSK, który już w tej chwili stanowi w tej dziedzinie "prawą rękę" księdza Pawła w dziedzinie obsługi sprzętu muzycznego.
Wszystkim, którzy przyczynili się do dobrej organizacji imprezy, w tym panom Władysławowi Solińskiemu i Staszkowi Nowakowi oraz władzom Nadleśnictwa Wieluń za drewno serdecznie DZIĘKUJEMY!
Zdjęcia z tego wydarzenia możecie obejrzeć w naszej Galerii od 12 listopada 2012.