Technikum Liceum

To już 30 lat!

13 listopada 2021  Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich, organ prowadzący szkoły katolickie (liceum, technikum i szkołę podstawową) w Wieluniu

świętowało (nieco opóźnione z uwagi na sytuację pandemii) trzydziestolecie swojej działalności. Stowarzyszenie powstało w Częstochowie w roku 1990 jako odpowiedź na wezwanie Jana Pawła II „do nowej ewangelizacji”, a w chwili obecnej prowadzi 119 placówek - szkół i przedszkoli, na terenie 10 województw. Jedną z pierwszych szkół utworzonych z inicjatywy Stowarzyszenia w roku 1993 było Katolickie Licem Ogólnokształcące SPSK im. bp. Teodora Kubiny w Wieluniu!

Mottem działania SPSK jest hasło „Kształcąc - wychowujemy”, które wskazuje na główny cel edukacji – integralny rozwój osoby ludzkiej (zarówno ucznia, jak i nauczyciela) w oparciu o personalizm chrześcijański. Stowarzyszenie, założone przez grupę katolików świeckich, prowadzi szkoły, które są miejscem animacji kulturalnej, patriotycznej i społecznej oraz ośrodkiem rozwoju i aktywności lokalnej dla różnych środowisk. W 2000 r. Stowarzyszenie otrzymało za swoją działalność prestiżową nagrodę Pro Publico Bono w konkursie na najlepszą inicjatywę obywatelską.

Podczas uroczystości 30-lecia, którą zainaugurowała Msza św. w Bazylice Jasnogórskiej pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo,  z udziałem władz Stowarzyszenia i zaproszonych gości z Ministrem Edukacji i Nauki – p. Przemysławem Czarnkiem, poświęcony został nowy sztandar Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich.

W kazaniu metropolita częstochowski przypominał słowa Jana Pawła II: „we wszystkich doświadczeniach i przemyśleniach, we wszystkich podejmowanych sprawach trzeba wydobyć wspólny mianownik - jestem w rękach Bożych”.

W dalszej części uroczystości, która miała miejsce w Sali Papieskiej wręczone zostały medale i wyróżnienia. Z radością informujemy, że jedną z osób nagrodzonych Medalem Komisji Edukacji Narodowej jest Dyrektor szkół katolickich SPSK w Wieluniu – p.Anna Przybylska.

Wiecej zdjęć z uroczystości:

https://www.spsk.edu.pl/jubileusz-30-lecia-stowarzyszenia/

Zadzwoń

43 843-55-76