W żółtych płomieniach liści, czyli OGNISKO PATRIOTYZMU 2015

Polsko, czy można?
Czy można cię jeszcze kochać miłością niepolityczną,
Taką, co jeśli dzieli, to tylko codzienny chleb,
Taką bardziej rozważną raczej niż romantyczną
Która nie tęskni na siłę do niezdobytych nieb.
Czy można jeszcze o tobie pisać spokojnym językiem,
Co nie ugadza lecz godzi, mimo odrębnych zdań,
Co nie unosi się pychą, ani wściekłości krzykiem,
Że ten, co myśli inaczej, to zdrajca i podły drań.

/ Krzysztof Jeleń /

W kolejną, 97. już rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w parku im. Rotmistrza Pileckiego przy Muzeum Ziemi Wieluńskiej zgromadziło się liczne grono wielunian, aby przy blasku ogniska i w poczuciu tożsamości symbolizowanej przez biało-czerwone sztandary, cieszyć się swoją obecnością i wspólnym śpiewem znanych  od dzieciństwa pieśni i piosenek.

 

Była to 8 już edycja akcji

OGNISKA PATRIOTYZMU,

która, o czym warto przypomnieć, narodziła się w roku 2008 w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym SPSK w Wieluniu!

Głównym orędownikiem akcji i jej corocznym prowadzącym jest p.Bogusław Kurzyński - dyrektor KLO, którego wystąpienie rozpoczęło spotkanie. Mimo niesprzyjającej (początkowo!) pogody przy pomniku Rtm. Witolda Pileckiego zgromadziło się ponad 300 osób, które ochoczo włączyły się w śpiew, animowany przez p.Paulinę Zimoch (absolwentkę KLO w Wieluniu!) i p.Mariusza Mielczarka. Wielkim powodzeniem cieszyły się śpiewniki przygotowane w naszej szkole, które zawierały teksty wszystkich (22!) wykonywanych wspólnie piosenek i pieśni. Dla zaczerpnięcia oddechu przewidziano przerwy, wypełnione występami uczniów szkół katolickich:  Julii Chudeckiej i Celiny Eichstaedt (gimnazjum), Marty Kupis, Oli Kuźnik i Bartka Jaworka (liceum) - recytacja - oraz Ani Tyczki, Oli Marchewki i Natalii Wolnej (liceum) - śpiew. Młodych wykonawców przygotowały panie: dr Dorota Eichstaedt i Urszula Tyczka. Uczniowie i pracownicy obu szkół czynnie uczestniczyli w przygotowaniu tej uroczystości, która jest nie lada wyzwaniem logistycznym. Tym razem w organizację włączyły się też inne osoby i instytucje, co sprawiło, że miała ona wyjątkowo bogatą oprawę.

Szczególne podziękowania należą się:

  • Harcerzom z 4. Wieluńskiej Drużyny Harcerskiej „WATRA” i 5. Wieluńskiej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Cichociemni”  z pwd. Pawłem Walczybokiem (Brawo harcerze! Bez was już nie wyobrażamy sobie OGNISKA!)
  • Stowarzyszeniu Historycznemu „Bataliony Obrony Narodowej”, które prawie od początku uczestniczy w kolejnych OGNISKACH, pełniąc wartę honorową!
  • Wieluńskiemu Stowarzyszeniu Miłośników Koni „Luzak”, którego obecność (z wiernymi rumakami oczywiście !) stanowiła ogromną atrakcję, zwłaszcza dla najmłodszych!
  • Klubowi Historyczno-Regionalnemu „Gloria Victis”, który zaprezentował piękne stroje z okresu powstania styczniowego!
  • Pani dyrektor Wieluńskiego Domu Kultury Elżbiecie KALIŃSKIEJ, dzięki której przy ognisku pojawiła się (po raz pierwszy!) ciepła strawa!
  • Pracownikom Wieluńskiego Domu Kultury, którzy promowali i nagłaśniali (także w sensie dosłownym!) nasze spotkanie!
  • Panu dyrektorowi Muzeum Ziemi Wieluńskiej Januszowi Książkowi, za wierność OGNISKOM oraz udostępnienie możliwości zasilania sprzętu.

Odnotowana została "śpiewająca" obecność wielu znanych w naszym mieście osób, np. Burmistrza Wielunia pana Pawła Okrasy.

Pan dyr. Kurzyński w swoim wystąpieniu podzielił się radością z tego, że w tej chwili OGNISKA płoną już w wielu miejscach Polski i corocznie jest ich więcej! W tym roku także w Wieluniu pojawiło się z inicjatywy p.dyr.Zbigniewa Wiśniewskiego nowe ognisko przy I LO im. Tadeusza Kościuszki, przy którym licznie zgromadzili się mieszkańcy największych osiedli - Starych Sadów i Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

OGNISKO PATRIOTYZMU '2015 było radosnym, wielopokoleniowym i przepojonym czystą miłością do Polski wydarzeniem - ponad podziałami i małostkowymi antagonizmami.

Więcej zdjęć - w naszej GALERII.

Zadzwoń

43 843-55-76