Technikum Liceum

Historia ma wiele twarzy, czyli akcja "Katyń. Guzik mnie obchodzi"

Za nami już obchody dnia pamięci o ofiarach zbrodni katyńskiej - bezprecedensowego mordu dokonanego na blisko 20. tysiącach polskich obywateli

- uwięzionych oficerach i przedstawicielach inteligencji, dokonanego podstępnie, zdradziecko i z pogwałceniem prawa międzynarodowego przez stalinowskich oprawców. Ta zbrodnia, skrywana przez lasy w okolicach Katynia, Miednoje i innych miejscach kaźni na Wschodzie, wciąż dopomina się o naszą pamięć tym bardziej, że przez lata całe w powojennej Polsce była tematem tabu.

W tym roku szkoły katolickie w Wieluniu - liceum i technikum - przyłączyły się do kampanii Narodowego Centrum Kultury, której symbolem jest replika przedwojennego polskiego guzika, elementu munduru żołnierza wojska polskiego. Tzw. "guziki katyńskie", znajdowane w masowych grobach pomordowanych polskich żołnierzy, symbolizują honor i szacunek dla służby ojczyźnie, której ofiary zbrodni katyńskiej były wierne aż do końca. To o nich mówi sławna piosenka "GUZIKI"  Przemysława Gintrowskiego.

PAMIĘTAMY! Akcja #guzikkatyński

 

Zadzwoń

43 843-55-76