Liceum

"Daleka droga, przyjacielu...", czyli zakończenie roku szkolnego dla maturzystów

27 kwietnia 2018 to data zakończenia roku dla klas 3 liceów i techników. W Katolickim Liceum Ogólnokształcącym SPSK ten dzień miał wyjątkowo podniosły charakter.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele Nawiedzenia NMP w Wieluniu, podczas której miało miejsce przekazanie sztandaru szkoły przez maturzystów młodszym kolegom. Niezwykle piękną oprawę muzyczną zapewnił szkolny zespół wokalny, a prefekt szkoły – ks. Paweł Otręba, skierował do abiturientów poruszającą naukę, wychodząc od słów znanej piosenki „Daleka droga, przyjacielu, daleka droga… Na zakończenie maturzyści polecili się opiece Matki Boskiej Pocieszenia. Po przejściu do budynku szkoły przy ulicy Śląskiej 23 rozpoczęła się oficjalna część uroczystości. Klasa 2 KLO pod opieką p.Ewy Chudeckiej i p.Adama Chowańca przygotowała oprawę artystyczną wydarzenia, w której nie zabrakło poezji, zarówno w formie recytacji jak i śpiewu. Zaprezentowany został film zawierający wywiady z trzecioklasistami na temat ich odczuć związanych ze szkołą oraz prezentacja kolażu zdjęć z różnych wydarzeń ostatnich 3 lat, opatrzonego zabawnymi komentarzami. Głos zabrał były dyrektor KLO (obecnie dyrektor Wieruszowskiego Domu Kultury), p. Bogusław Kurzyński, a w imieniu młodszych kolegów klasę 3 pożegnała przewodnicząca Samorządu Szkolnego – Weronika Bak. Maturzyści z kolei pożegnali nauczycieli i pracowników szkoły, kierując do każdego z nich z osobna (!) bardzo osobiste wystąpienia. Przed wręczeniem świadectw wychowawczyni – p. Katarzyna Krawczyk-Walczybok i p.dyr. Monika Krzemińska zwróciły się do uczniów kl. 3, obierając za punkt wyjścia wiersz Roberta Frosta „Droga nie wybrana”. Wraz ze świadectwami uczniowie, zgodnie z wieloletnią już tradycją KLO otrzymali swoje pierwsze własne flagi. Było to zwieńczenie blisko trzyletniego procesu wychowywania do wartości i patriotyzmu. Najprzyjemniejszą część uroczystości stanowiło oczywiście wręczanie nagród za osiągnięcia dydaktyczne, artystyczne i w działalności społecznej.  Specjalne statuetki przygotowane też zostały dla Rodziców, w szczególny sposób wspierających działania szkoły: pp. Edyty i Andrzeja Gogolów, Elżbiety i Piotra Kuźników oraz p.Andrzeja Wróbla.

Od początku istnienia KLO najbardziej prestiżowe wyróżnienie stanowi Nagroda Patrona Szkoły – św. Franciszka z Asyżu. W tym roku powędrowała ona w ręce Przemysława Gogoli. Nieoczekiwanym ale szalenie doniosłym wydarzeniem była obecność na zakończeniu laureata Nagrody Patrona Szkoły z roku 2009, obecnie pracownika Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – Tomasza Matyni. Zwrócił się on do młodszych kolegów z motywującym wystąpieniem, w którym nie zabrakło gorących słów uznania pod adresem szkoły i jej pracowników. Dla tegorocznego laureata p. Tomasz Matynia przygotował dodatkową nagrodę w postaci zaproszenia na trzydniowy kongres naukowy do Warszawy wraz z pokryciem kosztów pobytu.

Na zakończenie uroczystości Samorząd Szkolny przygotował wręczenie tzw. TEODORÓW, czyli wyróżnień dla nauczycieli i uczniów w bardzo różnych i często zaskakujących kategoriach, które w żartobliwy sposób podsumowują wydarzenia, które miały miejsce w szkole w roku szkolnym 2017/18.

Zadzwoń

43 843-55-76